Zawyj dla wilka

„Zawyj dla wilka” jest akcją na rzecz ochrony wilków w Polsce. Obecnie jednym z największych zagrożeń dla tych zwierząt jest brak akceptacji społecznej w rejonach ich występowania. Dlatego z inicjatywy organizacji ekologicznej WWF Polska i we współpracy ze słowackim Stowarzyszeniem „Vlk”, Europejskim Centrum Ziemi i Centrum Ursa Maior zapraszamy na wspólne wycie w szczytnym celu. Akcji będzie towarzyszyła premiera niezwykłego filmu przyrodniczego „Wilcze Góry” w polskiej wersji językowej.

Miejsce „wycia” nie jest przypadkowe – tłumaczy Paweł Średziński z WWF Polska. – Małopolska i Podkarpacie są regionami, gdzie najczęściej dochodzi do sytuacji konfliktowych z udziałem wilków. Jednym ze sposobów radzenia sobie z sytuacjami problematycznymi, wykorzystywanym przez człowieka, są odstrzały. Nie jest to jednak właściwy sposób na radzenie sobie z wilkami, zwłaszcza w sytuacjach, kiedy można skutecznie zabezpieczać stada zwierząt hodowlanych przed niechcianymi odwiedzinami. Jednocześnie wilk zaczął obrastać złą sławą. Odżyły mity dotyczące tego drapieżnika i próbuje się w nim doszukać cech krwiożerczej bestii. Tymczasem wilk jest zwierzęciem, które musi zmagać się z wieloma przeciwnościami , żyje w grupach rodzinnych i pełni niezwykle ważną rolę w regulacji liczebności zwierząt w środowisku przyrodniczym.

Dlatego w dniu 23 lutego, w niedzielę, o tej samej godzinie, na Rynku Głównym w Krakowie  ( obok Klubu Pod Jaszczurami) oraz w Bieszczadach(przed Centrum Ursa Maior), będzie można wziąć udział we wspólnym wyciu dla wilka. Do uczestnictwa w wydarzeniu organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych. Wystarczy pojawić się przed godziną 16, w jednym z dwóch miejsc. Pierwsze 25 osób, które pojawią się w obu miejscach otrzyma specjalne koszulki WWF. Uczestnicy wydarzenia będą tez mogli wziąć udział w premierowym pokazie filmu „Wilcze Góry”, który odbędzie się po akcji wycia dla wilka w Bieszczady noclegi.