W Beskidach…

Beskidy to pasmo górskie w Karpatach Zewnętrznych o szerokości ok. 50-70 km i długości ok. 600 km. Są to najmłodsze polskie góry, żyje tam wiele gatunków roślin i zwierząt. Na terenie gór utworzono 11 parków narodowych. Najpopularniejsze pasma Beskidów to Beskid Śląski, Żywiecki, Makowski oraz Mały.

Ciekawostką może być fakt, że pierwszy żubr nizinny przyszedł na świat w Leśnym Parku Niespodzianek w Ustroniu w Beskidzie Śląskim. Szef Parku Paweł Machnowski powiedział, że to pierwsze żubrze urodziny w Beskidach.

Dostępu do zwierzęcia broni matka. Dlatego nie znana jest na razie jego płeć i waga. Zwykle żubry w momencie urodzin mają 16 do 35 kg.

– Mały żubr wygląda na zdrowego. Przechadza się już w towarzystwie matki po wybiegu. We wtorek wraz z weterynarzem ocenimy kondycję malucha i żubrzycy. Musimy to zrobić obserwując zwierzęta z pewnej odległości. Gdybyśmy podeszli zbyt blisko, żubry mogłyby poczuć zagrożenie, a wtedy by zaatakowały – powiedział Machowski.

Żubry – samiec Pozyton i samica Ponia, zamieszkały w Leśnym Parku Niespodzianek dwa i pół roku temu. Do dyspozycji mają 6-hektarowy wybieg, a na nim łąkę, młodnik, starodrzew bukowy i strumień.

Populacja żubrów na świecie szacowana jest na około 3-4 tysiące osobników, z czego 630 żyje w Polsce.

noclegi w Szczyrku, noclegi Ostróda, Szklarska poręba kwatery prywatne, noclegi w Jurgowie, Pisz noclegi

Możliwość komentowania jest wyłączona.