Uherce Mineralne

Uherce Mineralne to miejscowość w województwie podkarpackim, leżąca u podnóża pasma Żukowa, 11 km od Soliny. To znakomita baza wypadowa w Bieszczady i nad jezioro Solińskie.

Pierwsza wzmianka o Uhercach Mineralnych pochodzi z 1436 roku, co czyni je jedną z najstarszych miejscowości w Bieszczadach. Najstarszy zachowany zabytek liczy sobie ok. 100 lat mniej. Jest nim dwór obronny Herburtów z basztami alkierzowymi. Po pożarze w 1830 r. odbudował go Karol Skibiński.

Kościół parafialny św. Stanisława Biskupa z 1757 r. został wzniesiony w stylu późnobarokowym. Gotfryd Hoffman, który go budował obdarzył go cechami typowymi dla architektury śląskiej. Budowla jest otoczona murem obronnym z otworami strzelniczymi, a wnętrze upiększają ornamenty rokokowe.

W niewielkiej odległości od murów obronnych wspomnianego kościoła mieści się dom ubogich. Służył on jako schronisko dla ubogich, którzy otrzymywali tu schronienie i posiłek, aktualnie znajduje się w nim galeria promująca twórczość lokalnych artystów.