Pieniny atrakcje

Spływ Przełomem Dunajca to jedna z największych atrakcji.

Przełom Dunajca jest bowiem jednym z najpiękniejszych przełomów na naszym kontynencie.  Długość spływu ma 15 km długości oraz 36 m. spadku rzeki. Spływy są organizowane przez Polskie Towarzystwo Flisaków Pieńskich.

Powstanie przełomu Dunajca owiane jest tajemnicą, krąży wiele legend, które próbują wyjaśnić jego historię.  Jedna z nich mówi o walecznym rycerzu Ferkowiczu, który gonił tędy króla węży, inna legenda  głosi, że ujście Dunajcowi wyrąbał sam król Bolesław Chrobry. Badacze oraz historycy nie są w stanie dać nam jednoznacznej odpowiedzi dotyczącej genezy tego miejsca.

Początkowa jego przystań znajduje się w Kątach. Oprócz samych pawilonów,  znajduje się tutaj także duży parking oraz  budynek socjalny dla flisaków. Wzdłuż drogi do przystani podziwiać możemy pienińskie obrazy geologiczne – każdy ustawiony tam obraz został dodatkowo opisany, aby ułatwić turystom jego zrozumienie.

Udział w spływie nie wymaga specjalnego przygotowania oraz ekwipunku. Należy jednak wiedzieć, że podczas wycieczki może być chłodno.

Tratwa flisacka składa się z pięciu drewnianych czółen o wymiarach 5,75 m na 45 cm, kieruje dwóch doświadczonych flisaków. Sterowanie odbywa się za pomocą długich żerdzi .Trasa spływu ma długość 15 km.  Czas trwania spływu wynosi od 2 do 3 godzin.

Sezon flisacki trwa od 1 kwietnia do 31 października. W tym czasie można korzystać ze spływu Przełomem Dunajca codziennie z wyjątkiem święta Bożego Ciała i pierwszego dnia Świąt Wielkanocnych. Warto zapoznać się z bazą noclegowa Pieniny noclegi oraz Czorsztyn noclegi

Kasy biletowe czynne:
kwiecień od 9.00 do16.00
maj – sierpień od 8.30 do 17.00
wrzesień od 8.30 do 16.00
październik od 9.00 do 15.00
Trasa spływu
1. SZCZAWNICA – długość trasy ok. 18 km, czas trwania spływu ok. 2 godz. 15 min
2. KROŚCIENKO – długość trasy ok. 23 km, czas trwania spływu ok. 2 godz. 45 min.

Możliwość komentowania jest wyłączona.