Orawa

Orawa noclegi to niezwykła kraina geograficzno-historyczna. Orawa noclegi nad jeziorem została podzielona na dwie części przez Magurę Orawską, a należą do nich: Orawa Dolna, zlokalizowana w całości na Słowacji a także Orawa Górna, której część leży na terenach Polski.

Orawa domki położona jest w kotlinie orawsko-nowotarskiej, a występuje tam unikalny zespół torfowisk wysokich o grubości nawet do 10 metrów. Na terenach Orawa noclegi znajdują się również Bory Orawskie stanowiące miejsce dzikie i nieskażone działaniem człowieka. Ponadto Orawa noclegi nad jeziorem jest tak niezwykłym obszarem, że utworzone zostały tam również rezerwaty leśne: „Bembeńskie”, chroniący wyjątkowe bory świerkowe na torfie i zabagnione drzewostany świerkowe, a także „Na Policy” który chroni lasy świerkowe w piętrze regla górnego.

Orawa domki to również miejsce, gdzie folklor i dawne zwyczaje w dalszym ciągu są ważne i kultywowane. Do czasów obecnych w regionie Orawa noclegi zachowana została gwara, ludowe stroje i muzyka oraz dawne zwyczaje obchodzenia świąt kościelnych. Przez stulecia Orawa noclegi nad jeziorem związała się historią zarówno z Polską jak i Węgrami oraz Słowacją. Orawa domki szczyci się się również niezwykłą atrakcją jaką jest Babia Góra, zwana często Królową Beskidów.