Murzasichle historia

Murzasichle kwatery to wieś na Podhalu. Według różnych historii ok czterysta lat temu przywędrował z okolic Nowego Sącza człowiek  o imieniuŁukasz Sądelski. Chciał  znaleźć schronienie przed ścigającym go prawem pańszczyźnianym. Osiadł na terenie dzisiejszej Capówki, którą nazywano Cyryl. wzniósł z pomocą swoich czterech  potomków dom z pnioka,  budowę z okrąglaków, ściętych z pomocą siekiery i piły. Szczeliny pomiędzy okrąglakami wyłożyli mchem leśnym. Synowie Sądelskiego, jak ich ojciec, byli ludźmi,silnymi, dużymi o ogromnej sile, i stad górale nazywali ich sichłą, od słowa siła.
W pobliżu  obecnego Muru przy Stasikówce było kilka domów. Osadnicy chcieli utworzyć gromadę z mieszkańcami Sichły. Na skutek epidemii, umarli tam na Murze wszyscy ludzie i stąd od słowa określającego śmierć,  – mor, albo pomór, osadę tę nazywano Mur. Do II Wojny Światowej, Mur i Zasichła stanowiły jedną osadę, osadnicy Muru sprawy załatwiali u sołtysa w Murzasichlu. Te dwie osady próbowano łączyć. Mur-Zasichła. dopiero po  Wojnie gdy Mur złączono administracyjnie do Stasikówka, Schla nadano nazwę Murzasichle. Murzasichle pokoje
Według niektórych  nazwa ta została utworzona od Tatara Murzy, jest tylko podanie Murzasichle jest nazwą łączoną,  Jednak nazwa Murzasichle składa się z trzech członów : mur – za – sichle. Mur – to stara nazwa wsi, kiedyś występująca w tym rejonie. „Sichła” to według niektórych źródeł podmokły las, a według innych  to mgły siedzące w dolinie lub nad bagnami.
A więc Murzasichle to wieś za jakimś bagnem oraz  lasem. Murzasichle oddzielone jest od Poronina doliną Porońca, w której są torfowiska i lasy.
Murzasichle noclegi to bogata baza noclegowa, odwiedzana przez tysiące turystów