Mazury to kraina geograficzno-historyczna w obrębie Pojezierza Mazurskiego, położoną na wschód od Pomorza i historycznej Warmii oraz na zachód od Suwalszczyzny. Mazury należą do najpiękniejszych i najspokojniejszych krain w Polsce sprawia to krajobraz polodowcowy z dużą ilością jezior, bagnami i lasami, w które wplatają się pełne uroku pola, łąki i pastwiska.
Mazury pierwszy raz pojawiły się w dziewiętnastym wieku jako określenie „Masurenland” były to tereny południowej części Prus Wschodnich, zamieszkałe większości przez grupę etniczną zwaną Mazurami. Ludność Masurenland tworzyli szczególności osadnicy z Mazowsza. Mieszkańcy porozumiewali się mazowiecką gwarą języka polskiego. W pobliżu można odwiedzić takie miasta jak Szczytno, Mrągowo, Nidzica, Wielbark, Pasym, Pisz, Orzysz, Giżycko, Ełk, Olecko, po części Gołdap, Węgorzewo, Kętrzyn, aż po Olsztynek i Ostródę w części zachodniej.
Cechą charakterystyczną tego krajobrazu są malownicze piękne wzgórza moreny czołowej, faliste wzniesienia moreny dennej i równinne obszary sandrowe pokryte lasami. Choć krajna ta jest często nazywany Krainą Tysiąca Jezior, jest ich tak naprawdę znacznie więcej ok. 2000 jezior .
Atrakcją turystyczną są Pola Grunwaldzkie, na których w 1410 r. wojska polsko-litewskie pokonały Krzyżaków.