Maniowy

Maniowy to wieś w województwie małopolskim, położona na południowych zboczach Gorców. W niewielkiej odległości znajduje się Huba, Czorsztyn i Białka Tatrzańska. Od 1993 roku wieś stanowi siedzibę Urzędu Gminy Czorsztyn. Miejscowość stwarza rewelacyjne możliwości do uprawiania sportów wodnych nad pobliskim jeziorem Czorsztyńskim, a także do zbierania jagód i grzybów. Gorce to wspaniała kraina co rocznie odwiedzana przez tysiące turystów.

Osadnictwo na tym terenie zaistniało za sprawą sióstr klarysek ze Starego Sącza. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z dokumentu z 1320 roku. Jeszcze przed wybuchem I wojny światowej planowano budowę sztucznego zbiornika wodnego, który uregulowałby koryto Dunajca, który wylewał powodując powodzie w Maniowach i okolicznych miejscowościach. Prace rozpoczęto dopiero w latach 70.

Po powstaniu Jeziora Czorsztyńskiego stare Maniowy znalazły się całkowicie pod wodą. Nową miejscowość przeniesiono na południowe zbocza Gorców. Zbiornik zapobiegł poważniejszym podtopieniom w czasie powodzi w 1997 r. Nowe Maniowy w niczym nie przypominają starej miejscowości.

W architekturze starych Maniowów przeważały drewniane domy parterowe z wyraźnymi motywami ludowymi. Obok domów mieszkalnych zwykle znajdowały się budynki gospodarskie z racji tego, że głównym zajęciem ludności było rolnictwo. Budowane w ten sposób domy i zagrody były podatne na pożary. W 1615 r. miał miejsce pożar, w wyniku którego spłonęła niemal cała wieś.


Możliwość komentowania jest wyłączona.