Giżycko to fantastyczne miasto turystyczne, leżące nad dwoma pięknymi jeziorami Niegocin i Kisajno. Doskonała marina, liczne wypożyczalnie sprzętu pływającego, zaplecze gastronomiczne oraz ciekawe imprezy przyciągają turystów nie tylko z Polski. Noclegi w Giżycku wybierają spragnieni wrażeń i wodnych przygód miłośnicy windsurfingu, żagli itp. W pobliżu miasta znajdują się ciekawe atrakcje m. in. Twierdza Boyen – doskonale zachowana budowla, ceniona przez znawców i miłośników historii. Giżycko noclegi to propozycja nie tylko w sezonie letnim ale także zimowym. Ciekawym obiektem jest także most obrotowy wybudowany w 1860 roku, stanowi świetną atrakcje. Niewątpliwą atrakcją nie tylko w Giżycko jest lot balonem. Piękna panorama i widok z lotu ptaka pozwoli spojrzeć z innej perspektywy na piękne jeziora. Noclegi blisko centrum Giżycko Zimą podziwiać można pokryte śniegiem lasy i lodem jeziora gdzie można zobaczyć bojery, czyli dosłownie żagle na lodzie (na płozach). Widowiskowe imprezy czy konkursy przyciągają na noclegi Giżycko całe rodziny. Najwięcej imprez odbywa się w giżyckim amfiteatrze.
Tu skupiły się wielkie zbiorniki wodne: Mamry, Niegocin, Śniardwy i wiele mniejszych jezior. Obszar ten nazywamy Krainą Wielkich Jezior albo Pojezierzem Giżyckim. Ku wschodowi teren podnosi się w stronę Pojezierza Ełckiego, z zachodu zaś wzgórza Pojezierza Mrągowskiego przekraczają 200 m n.p.m.
Giżycku znajduje się przystań statków Żeglugi Mazurskiej. Statki pływają po okolicznych jeziorach oraz do Węgorzewa i Mikołajek.
Warto odwiedzić Giżycko neoklasycznego kościoła ewangelickiego z 1827 roku, Twierdzy Boyen. Noclegi nad samym jeziorem w upalne lata to idealne miejsce na urlop z dziećmi czy przyjaciółmi.
Krajobraz powiatu giżyckiego, podobnie jak i całego Pojezierza Mazurskiego, powstał w wyniku pobytu na tym terenie lądolodu. Pojezierze Różnorodne formy tego krajobrazu tworzyły się w rezultacie erozyjnej i akumulacyjnej działalności lądolodu i jego wód roztopowych.
Jeziora moreny dennej są zazwyczaj duże, odznaczają się urozmaiconą linią brzegową, z licznymi półwyspami, zatokami i wyspami. Na ogół nie są głębokie. Powstawały w wyniku równomiernej akumulacji materiałów, bądź też istnienia w podłożu.
Rejs z Giżycka do miejscowości Węgorzewo trwa około dwie i pół godziny. Trasy przebiegają po wodach jeziora Mamry. Nazwą Mamry objęto rozległą połać wodną o powierzchni 104,5 km2, rozlewającą się pomiędzy Giżyckiem a Węgorzewem. W składjeziora wchodzą mniejszych jeziora: Kisajno, Dargin, Kirsajty, Łabap, Mamry (północne), Bodma, Mamerki (Przystań) i Święcajty, które niegdyś były oddzielnymi jeziorami, ale w XVI w. uległy połączeniu. Można popłynąć w jedną stronę, albo tam i z powrotem z dogodną przerwą na zwiedzanie Węgorzewa, można też zaokrętować się w Węgorzewie, aby popłynąć do Giżycka.