Czorsztyn

Charakterystyka folkloru widoczna jest dodatkowo w kuchni, rękodziele ludowym, a także muzyce, tańcu i oryginalnym stroju podhalańskim. Czorsztyn noclegi blisko wyciągu to ciekawa oferta noclegowa.

Okolica podhalańska posiada wyraźnie wyodrębnioną autentyczną i żywą kulturę lokalną, na którą składa się folklor góralski; m.in. gwara podhalańska, będąca dobrze rozpoznawalna w Polsce. Czorsztyn to wieś położona jest na wschodnim skraju Kotliny Orawsko-Nowotarskiej, na pograniczu Pienin i Gorców nad Zbiornikiem Czorsztyńskim.

Wszystko po to aby turyści, których goszczą byli zadowoleni i wrócili na kolejny aktywny wypoczynek. Mnóstwo tu ścieżek rowerowych i szlaków górskich, które w sezonie letnim są oblężane przez turystów z Polski i z zagranicy. Narciarstwo w Czorsztynie z roku na rok rozwija się coraz lepiej, wyciągi krzesełkowe i orczykowe na górze Wdżar, żróżnicowane trasy dla narciarzy i snowboardzistów, alpejska zjeżdżalnia oraz mini zoo. Czorsztyn noclegi blisko jeziora Nad brzegiem jeziora wybrane budynki tradycyjnej zabudowy stworzyły Osadę Turystyczną Czorsztyn.

Powstało też muzeum etnograficzne. Największą atrakcją miejscowości jest Góra Zamkowa i stojące tu ruiny XIV-wiecznego zamku, pamiętającego czasy Kazimierza Wielkiego. Ruiny są zabezpieczone i udostępnione dla turystów.

Okoliczni mieszkańcy oferują noclegi z wyżywieniem, z organizowaniem czasu wolnego, wiele gospodarstw posiada zniżki na wyciągi narciarskiem wypożyczalnei rowerów itd.kolica podhalańska posiada wyraźnie wyodrębnioną autentyczną i żywą kulturę lokalną, na którą składa się folklor góralski; m.in. gwara podhalańska, będąca dobrze rozpoznawalna w Polsce.