71. Tour de Pologne. To będzie niezapomniany wyścig!

Już 3. sierpnia najlepsi kolarze świata wystartują spod Stoczni Gdańskiej, aby następnie pokonać m.in. 234-kilometrowy etap pomiędzy Toruniem a Warszawą, ścigać się w scenerii malowniczych Tatr Wysokich na Słowacji, czy rywalizować o zwycięstwo na wycieńczającym podjeździe pod „ścianę Bukovina” w Gliczarowie w Bukowina Tatrzańska noclegi. O końcowej klasyfikacji może zaważyć „czasówka”, która na oczach tysięcy widzów rozegra się w Krakowie. 71. edycja Tour de Pologne zapowiada się emocjonująco!

71. Tour de Pologne rozpocznie się 3 sierpnia w Trójmieście.- Wcześniej za pośrednictwem wyścigu promowaliśmy Powstanie Warszawskie, Rok Chopinowski, czy podążaliśmy szlakiem Jana Pawła II. Teraz chcemy przypomnieć wszystkim, że to pracownicy Stoczni Gdańskiej dali początek zmianom całego ustroju społeczno – politycznego – tłumaczy Czesław Lang, dyrektor generalny Tour de Pologne UCI World Tour. Honorowym patronem startu oraz otwarcia wyścigu został laureat pokojowej nagrody Nobla Prezydent Lech Wałęsa. Miejsce rozpoczęcia wyścigu również jest nieprzypadkowe. Kolarze wyruszą właśnie spod bram Stoczni Gdańskiej by uczcić 25. rocznicę wolnych wyborów, a następnie dotrą do Bydgoszczy.

Stamtąd „kolarska liga mistrzów” przejedzie do Torunia, a drugi etap będzie wyjątkowy dla jednego z uczestników. To właśnie w Toruniu swoją przygodę z profesjonalnym ściganiem rozpoczął Michał Kwiatkowski. 23-latek ma za sobą rewelacyjny początek sezonu, a do zwycięstw w wyścigach Volta ao Algarve i Strade Bianche z pewnością chce dołożyć także triumf w klasyfikacji generalnej Tour de Pologne. – To są jego rodzinne strony. Michał zapewnia, że wystartuje w wyścigu choćby na jednej nodze! – tłumaczy Czesław Lang.

Warszawa na mapie Tour de Pologne

Metą drugiego etapu będzie stolica Polski. – Mieliśmy wiele zapytań od mieszkańców Warszawy, stęsknionych za wielkim ściganiem. Stolica Polski powinna być na mapie wyścigu, więc ogromnie mnie cieszy, że znajdzie się na niej w tym roku – wyjaśnia Lang. Następnie kolarze odwiedzą kolejno Kielce, Rzeszów, Tarnów Gemini Park i Katowice, które związały się z wyścigiem nową umową aż do 2016 roku. Transmisje telewizyjne z wyścigu to sposób na pokazanie szerszej widowni zmian w przestrzeni miejskiej, nowych dróg czy inwestycji. Stamtąd kolarze przeniosą się do stolicy Tatr – Zakopanego, gdzie rozpocznie się typowe górskie ściganie. Zawodnicy podobnie jak przed rokiem przekroczą granice Polski.